Převodní Tabulka AZmodel/KP

 Ke kulatému výročí jsem připravil tabulku 

Výzmum pokračuje, za připomínky a doplňky budu vděčný

 Prevodni-tabulka-3

projekt Mosquito NF. Mk. XXX

Úvod

K napsání tohoto článku mě vedla diskuze v tématu Dotazy  Eduard  na  Modelforum k tématu  o kopírování  předloh. Pan Šulc z firmy Eduard  opověděl na dotaz Tomáše  Chmelíka  dle mého  názoru celkem diplomaticky: 

Poznamka-2020-06-09-171053

 Následně se pochopitelně rozproudila. prudká   debata . Konkrétní můj post  byl tento (viz  výstřižek  obrazovky): 

Poznamka-2020-06-09-133405

Samotná diskuze na MF  po několika stránkách, kdy vznikly i účelové "nicky" které byly Adminy fóra smazány, pozvolna utihly.  Přiznám se,  že mě  již dlouho  vrtala hlavou  akce  kde bych dokázal  praktiky některých firem, jak je možné  vyrobit předlohové díly pro pseudo "vlastní stavebnici".  Můj vlastní názor, který jsem shrnul v závěru  recenze na MB-5 zde v bodě : 6. Osobní poznámka na závěr: ...... Osobně si vážím firem, které vynakládají peníze na rekognoskaci a scaning, předloh, následné vyrobení 3D modelu na jehož konci jsou autentické formy, stejně jako firem, které vezmou "špalík syntetického dřeva" a ručně vyrobí předlohové mastery. Je to podle mě poctivá práce, za kterou i já rád zaplatím své poctivě vydělané peníze. Na druhé straně mě přijde "chucpe" vzít nějakou existující stavebnici tu a tam něco doplnit, dobrousit, dorýt a doonýtovat. Drobné díly upravit nebo, co se nehodí doplnit co dům vzal z domácího vrakoviště. Pak to nechat zaformovat a s gustem prodávat po světě. Synonyma pro takové jednání mě napadají spousta, nicméně je rozhodující, jaký postoj k tomu zaujmeme my kupující. Zda i tím, že si takový produkt koupíme nepodporujeme takového výrobce v takovém jednání......

Smyslem mého  snažení není  vyrobit stavebnici nějakého  modelu  letadla,  ale dokázat  jak jednoduchá  je cesta ke kopírování a jak minimální náklady, materiál a čas ten, kdo se snaží něco takového vyrobit  potřebuje. Současně, že mnoho lidí pochopí, že si takový produkt mnohdy za celkem  nehorázné  peníze kupují a  tím podporují  takové " Modelářské firmy aby své  snažení opakovali. Je podivné , když pak  nadšení "Čeští modelaříci" poskakují se škatulí  mnohdy několika přebaly,  zaslepeni  úchvatnými obrázky na víku,  mnoha více či méně nepřesnými kamuflažemi a dekály... a nadšeně volají : to sedí  jako prdel na hrnci. A to ještě neslepili  ani dva díly pohromadě. 

Výběr předlohy 

Obvyklý výběr předlohy se řídí zhruba následujícími momenty:

  • Je obecná poptávka po daném typu nebo verzi , prostě tento  typ  je  dlouhodobě nedostupný a  jedná se 
  • Existuje nějaký starší model, alespoň obdobné verze  který může  bát "použit"  pro základ. Zde pochopitelně rovněž  
  • Někoho naštvat. To se stane  pokud někdo  dlouhodobě oznamuje program  přípravy  výroby. Je to rize problém  českého modelářského prostředí. Obecně se to řešilo  již několikrát  padaly hesla, dohoda , vjet si do předlohy  apod. 

De Havilland Mosquito NF-30/Mk.IX (Matchbox) 

Psal se  asi rok 1990 nebo 1991 a já jel v autobuse se zájezdem pořádaným zaměstnavatelem  své matky do Mnichova. Kdo pamatuje tyto zájezdy: Sraz  brzo ráno, v batůžku řízek a čutorka s čajem. V kapse pár vyměněných  marek  včetně potvrzení ze směnárny z banky. A nový  pas vlastně první v životě... po několika hodich  jízdy rozhrklanou Karosu  vjíždíme  do Mnichova. Rozchod a sraz u nádraží v 16:00. Své  jedné marky jsem utratil  v nedalekém  obchodě s hračkami,  kde měli  modely. Jedním z nich  byl De Havilland Mosquito NF. MK.30 v měřítku 1/72, můj druhý matchbox v životě. A to mě bylo 26 let. 

Podle scalemates   byla stavebnice  vydaná v roce 1976  v uvedeném  přebalu. 

Matchbox_mosquito_front

(obrázek  ze  zdroje  zde) 

Typická byla  zadní strana s okénkem zakrytým celofánem. 

Matchbox_mosquito_back

Podle Scalemates  jsem měl nejspíše tento předposlední přebal  z roku 1989:

S-l1600

 Taro fotka je z e-bay  kdy za ni někdo chtěl 22 GPL

Ve většině stavebnic byly   typické  vícebarevné výlisky . V tomto případě   černé a šedé  

Matchbox_mosquito_parts_1

Rameček s křídly byly zelený. 

Matchbox_mosquito_parts_2

 Součástí  byly  i  dvě verze kabiny . Pro verzi NF  s plochým čelním štítekem a  pro verzi IX s  děleným a kapkovitým výstupkem.

Jak jsem již naznačil tato stavebnice je již  prakticky  nedostupná, poslední přebal  s novou krabičkou byl z roku 1992. a vězte kdybych se někde náhodně k této stavebnici  dostal  tak ji uschovám  jako relikvii zhora uvedného zážitku kdy jsem  v mnichově utratil všechny marky za modely a  pak 8 hodin chodil pěšky po městě.  než jsem zasedl do autobusu a jel do prahy a těšil se na stavbu. 

D.H. Mosquito  Airfix  

Tak jsem  dál 

001

002_li

V popisu  detalů a některých  momentů  stavebnice  použiji žlutou  barvu. Stavebnice  je typická  naznačením panelů  nad povrch vystupujícími linkami. Zde na bocích motorových gondol (1).  Současně ukazuji velmi schématické provedení  sedaček , na obrázku označených (2)

003_li

Vnitřní  části  

004_li

005_li

006_3

007_li-2

008_li_3

009_li_2

010_2

011

Detail set 

012_2

013_li

De Havilland Mosquito NF Mk.XIII/XVII Tamiya

031

014_li

019_2

020_li

021

022_2

023_li

Výroba  "Masterů " 

pro komentování  postupu  požiji zelenou  barvu 

025_li

027_li

028_li

další  fotografie  ukazuje  mírný postup 

029_li

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---slider---

slider

Stavby Recenze Informace