Americké ponorky od 2.světové války do současnosti (Modelářský pohled díl x - třída USS Ohio)

Další z řady amerických Boomerů, tedy nosičů raket je modernizovaná ponorka třídy Ohio označovaná často jako Ohio II. Americké ponorky třídy Ohio jsou zatím poslední třídou ponorek s jaderným pohonem zbrojených balistickými raketami.


Mezi lety 1976 a 1997 bylo postaveno celkem 18 ponorek a je zajímavé že všechny jsoi dosud ve službě. Většina ponerek nosí 24 mezikontinentálních třístupňovích balistických raket typu Trident II s dosahem až 12000 km, nesoucí až 12 (po omezení 5 hlavic) nukleárních hlavic o síle 100 kt. Avšak čtyři ponorky byly upravené na nosiče raket s plochou dráhou letu Tomahawk, celkem dokáží nést 154 těchto raket umístěných v 22 silech po sedmi. Smlouva o omezení Jaderných raket START II totiž stanovila že od roku 2002 je maximální počet ponorek ve výzbroji US navy vyzbrojených balistickými raketami je 14. Ze smlouvy vyplynulo že by musely čtyři nejstarší, v plánu byly USS Ohio, USS Michigan, USS Florida a USS Georgia, vyřadit. Vzhledem k tomu že nebyla ještě zcela vyčerpaná jejich životnost se ukázalo výhodné přestavět je na nosiče střel s plochou dráhou letu Tomahawak. Rakety Tomahawk nesou konvenční hlavice a proto plně vyhovují dikci smlouvy. Další možností těchto ponorek je i přeprava výsadku vojáků speciálních sil SEAL a to až do počtu 66 mužů tedy celá četa. K výstupu z ponořené ponorky jsou upraveny poslední dvě sila. Seal mohou využívat dvou miniponorek ASDS Advanced SEAL delivery systém či modul DDS Dry deck Shelter. Přestavba probíhala v letech 2002 až 2008 a plánuje se jejich nasazení až do let 2023-20026.

Vyzbroj

Kromě raket čtyři boční torpedomety 533 mmm torpéda Mk.48 ADCAP.

Sonary:

příďoý sonar AN/BQQ-6

navigační sonar AN/BQR-19

aktivní sonar AN/BQS-13

Vlečný sonar TB-16

Radar AN/BPS-15 nebo AN/BPS-16

Periskop typ 152 a 82

USS Florida a operace v Lybii

Od 19.března 2011 se ponorka USS Florida účastnila operace Odyssey Dawn. V rámci této operace útočila především na prostředky Lybijské protivzdušné obrany v prostorách bezletové zóny. Byla to vlastně první bojová akce jakékoliv z ponorek celé třídy Ohio. v rámci operace bylo vypuštěno 93 raket s plochou dráhou letu z toho 90 bylo uspěšných a předpokládá se zničení až 160 protiletadlových raket Lybijské PVO.

Stavebnice

Model

« zpět

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

---slider---

slider

Stavby Recenze Informace