1/700 HMS Ariadne (REVELL ex MATCHBOX)

Úvod

Model zakoupen v Pompo 
 

Překvapení se nekoná, je to  prastarý Matchbox, je to  ale jediný model model  minolovky třídy  Abdiel v měřítku 1/700  a   dříve byl nabízen zaniklou  sekcí  fa Matchbox 

Minononosky  třídy  Abdiel   patřily  k uspěšné třídě  rychlých minonosek  Královského námořnictva stavěné během druhé světové války. Celkem bylo ve dvou skupinách postaveno šest jednotek této třídy (čtyři plus  dvě plavidla), na základě válečných zkušeností byla  jejich  konstrukce  stále vylepšovaná. 

  • HMS Abdiel (M39)  (vyrobená  loděnicemi J. Samuel White & Co. Ltd., Cowes 15. dubna 1941) Potopena 10. září 1943 v přístavu Taranto po najetí na minu.
  • HMS Latona (M76) (J.I. Thornycroft & Co. Ltd., Woolston 1940 4. května 1941) Potopena 25. října 1941 u libyjského pobřeží německými bombardéry Ju 87.
  • HMS Manxman (N70, ex M70) (Alex Stephen & Sons Ltd., Govan 20. června 1941 Roku 1941) těžce poškozen torpédem německé ponorky U 375 a dva roky opravován. Od roku 1962 mateřská loď pro 16 pobřežních minolovek, vyřazena až v roce 1971.
  • HMS Welshman (M84) (R & W Hawthorn Leslie, Hebburn 25. srpna 1941) Potopena 1. února 1943 u libyjského pobřeží německou ponorkou U 617.
  • HMS Ariadne (M65, ex N65) (Alex Stephen & Sons Ltd., Govan 12. února 1944) Vyřazena 1965.
  • HMS Apollo (M01, ex N01) ( R & W Hawthorn Leslie, Hebburn  9. října 1943) Vyřazena 1962.

V konstrukci plavidel bylo vše podřízeno dosažení co největší rychlosti. Výzbroj tvořilo šest 102mm kanónů ve dvouhlavňových lafetacích (dvě v superpozici na přídi a jedna na zádi), jeden čtyřhlavňový 40mm pom-pom Vickers, osm 12,7mm kulometů Vickers (ve dvou čtyřhlavňových lafetacích na křídlech můstku) a až 156 min. Pohonný systém tvořily čtyři kotle a dvě turbíny Parsons, které dodávaly dvěma lodním šroubům celkový projektovaný výkon 72 000 k na hřídeli (53 690,4 kW). Nejvyšší rychlost dosahovala 40 uzlů.

Druhá skupina kam patří i Ariadna  měla  výzbroj tvořicí čtyři 102mm kanóny ve dvouhlavňových lafetacích, čtyři 40mm kanóny Bofors, dvanáct 20mm kanónů Oerlikon a až 156 min

Plavidla byla intenzivně nasazena za druhé světové války, přičemž největší slávu si získala první čtveřice podílem na zásobování středomořského ostrova Malta a severoafrického obleženého přístavu Tobruk.

Pro české modeláře může být loď  zajimavá  tím že se účastnila operace  Stonewall. Smyslem operace bylo  vytvořit v Biskajském zálivu  blokádu  německým zásobovacím lodím. Operace se učastnilo řada lodí Britského královského  námořnictva  loďstva Spojených států. V rámci  letecké složky aktivně  působila  naše 311 sq působící tehdy v rámci Costal Command ( potopení lamače blokád SS Alsterufer (2729 BRT) vezoucí  z Japonska  nedostatkový kaoučuk,  dne 27. prosince 1943, posádka  P/O Oldřicha Doležala, Liberator BZ796, H). Operace je známá i jako bitva v Biskajském zálivu.

Jak jsem psal formy pochází  z produkce Matchbox datované kolem roku 1977 a  znovuuvedení společností Revell  bylo před dvěmi lety tedy v roce 2015.  Na všem je vidět kam se technologie výroby stavebnic  posunula  za těch 40let. 

Základní  trup se skládá ze čtyřech  částí. Boky se lepí  samostaně  k palubě. To známe např u modelů FlyHawk ale tady je vše o mnoho "sklizní" v pravěku modelářiny...  stavba bude doprovázena pečlivou upravou dílů a pilník  a tmel opravdu přijdou k užitku,

Vše je uzpůsobeno  tehdejším  možnostem lisování řada  stěn které by měly být pravoúhle, kolmé jsou kónické. Zábradlí nehledejme ale  tam kdy jsou na palubě  mantinely  jsou  tlusté  "ohrady". I nástavby se sestavjí z bočnic  a "stropů" tedy podlah dalších pater.

příklad detailů  v provedení 77" .

Detainí fotka provedení oken na přídi a znázornění  kotvy ... ideálně odvrtat...

Na zádi  jsou vrata kudy se kladou miny .

Tloušťka provedení stěžňů a ráhen  volá po náhradě za mosazné dráty a trubičky.

Typické  pro tyto lodě  bylo  uspořádání komínů podobné  francouzským velkým torpedobocům,  ktecož bylo ve středomoři využíváno při některéch operacích. 

Obtisky 

Obsahují jen  vlajku White Ensign a  jméno lodi

Návod

V roce 2015 ještě černobílý.

Camuflážní  schéma  v tzv Atlantickém provedení  z  období operace Stonewall.

Doplňky

Fotolepty  budou  časem  zde:

http://atlanticmodels.net/photo-etched%20details/1-700%20scale.html

Závěr 

Model odpovídá době, tedy  70 letům  a tehdejšímu pojetí stavebnic modelů lodí. Prioritou bylo bezpochyby to, aby model byl schopen  postavit  i průměrný modelář  nebo šikovnější  sběratel. Řada lidí modely lodí staví jen do sbírek či jako dekoraci. V našich končinách známe  modely letadel v řadě Wiking  tedy určené pro podporu znalostí  letadel  za druhé světové války. U nás málo známou skutečností je,  že v Britanii  byly produkované obdobné modely lodí a na takové navazovaly právě tyto stavebnice.... ale o tom až někdy příště.

« zpět